فیلم ۱۶ میلی متری

فیلم ۱۶ میلی متری بی صدا

 

این فیلم ها در سال ۱۹۲۳ به بازار آمدند و بیش از همه ، فیلم سازان آماتور را به عنوان مشتری در نظر داشتند ، زیرا هم ارزان بودند و هم کار با آنها آسان بود ، اما از طرفی ، چون امکانات قابل توجهی داشتند در فیلم سازی حرفه ای نیز مورد توجه قرار گرفتند.
از این فیلم ها در تولید فیلم های صنعتی ، دولتی و آموزشی بسیار استفاده می شد و می شود. با روی کار آمدن این فیلم ها ، دوربین های سبک ۱۶ میلیمتری به اصلی ترین وسیله تولید فیلم های خبری تلوزیونی بدل شد ، هر چند امروزه جای آنها را دوربین های سبک ویدئویی گرفته است. همچنین فیلم ۱۶ میلیمتری ، محبوب ترین فیلم برای تولید آثار مستند و تجربی بوده و هست و فیلم سازان مستقل معمولا علاقه خاصی به استفاده از آنها دارند. در حال حاضر فیلم های ۱۶ میلیمتری چنان کیفیت بالایی یافته اند که از آنها در تولید فیلم های بلند داستانی هم استفاده می کنند و سپس از آن ، نسخه ۳۵ میلیمتری تهیه می کنند ، تا این فیلم ها برای نمایش نیز ، مناسب شوند.

فیلم ۱۶ میلی متری صدا دار (نوری )

 

اولین فیلم های صدادار ۱۶ میلی متری ساخته شده با استفاده از امواج تصویری شکل ساخته شد و با استفاده از چشمی مخصوص این صدا قابل پخش است . کیفیت صدا در این نوع فیلم در حد خوب است .

فیلم ۱۶ میلی متری صدادار (مغناطیسی)

 

این نوع فیلم در سال ۱۹۶۰ طراحی شد از کیفیت صدائی به مراتب بالاتر از نوری دارد و صدائی شفاف و واضح تر در این نوع فیلم شنیده میشود.